На всяка жена се случва понякога да не бъде в най-добрата си форма. Хормоните в телата ни са в постояннен танц и промени. Различни хормонални дисбаланси могат да доведат до множество проблеми в тялото, от възпалителни състояния на кожата като акне до екзема до колебания в теглото. Но, ако базираме ястията си на чисти протеини, балансиращи хормони здравословни мазнини, богати на антиоксиданти зеленчуци и лечебни билки, това ще помогне на тялото ни да процъфтява.
За връзката между хормоните и кожата има много научни данни. Ето няколко кратки взаимозависимости между хормоните и кожните промени, особено с напредване на възрастта.
-
Тестостерон: Акне, окосмяване и косопад. Тестостеронът играе основна роля във функцията на мастните жлези в кожата.
-
Естроген: Бръчки, сухота, загуба на чувство за свежест, увиснали гърди или гърди, намаляващи обема си, повече увреждания от слънцето, особено на гърдите и лицето; сухота на вагината. Естрадиолът е ключов за структурата на колаген в кожата ви.
-
Хормоните на щитовидна жлеза: Косопад (коса на главата, миглите, веждите), суха коса, подобна на слама, която лесно се заплита, суха кожа, тънки и чупливи нокти, намалено изпотяване.
-
Кортизол: Тънка кожа (буквално и преносно); изнемощяла, изглеждаща като кожа – помнете, че кожата е огледало на душата. Ако сте постоянно под стрес, може да е по-вероятно да развиете акне, екзема, синини, линейни червени ивици по кожата, известни като стрии.
-
Инсулин: Косопад, acanthosis nigricans (петна от кадифена кожа, обикновено на подмишниците или врата, по-често при жените).
Ако изберете дори по една храна от всяка категория по-долу, ще направите много добрина за баланса на своите хормони, както и за красива и здрава кожа.
Здравословни мазнини
Мазнините са един от най-важните елементи за хормоналната подкрепа. Години наред ни казваха, че без мазнини е по-добре, докато холестеролът и наситените мазнини са лоши. Това е отдавна отречено, дори е опасно. Здравословните мазнини са суровината, от която се нуждаем за производството и поддържането на правилната хормонална функция. Ето как се случва точно: хормоните се произвеждат с помощта на определени мастни киселини и холестерол, така че ако ни липсват тези хранителни вещества, проблемите с хормоните възникват просто защото тялото няма нужните му хранителни вещества, за да ги произведе. Нашето тяло се нуждае от определени мазнини за поддържане на клетките и управление на хормоните.
-
Кокосово масло: Съдържа лауринова киселина, която е невероятно лековита за кожата и изключително полезна за производството на хормони. Освен това убива лошите бактерии и вируси в организма, осигурява бърз източник на енергия, лесно се усвоява и ускорява метаболизма.
-
Авокадо: То е богато на здравословни мазнини, които помагат на тялото ни да усвоява и използва хранителни вещества. Освен това е пълно с фибри, калий, магнезий, витамин Е, витамини от група В и фолиева киселина – всичко това е от съществено значение за поддържане на хормоналния баланс в организма.
-
Сурово масло / гхи: То осигурява богат източник на мастноразтворими витамини A, D, E и K2. Тези хранителни вещества са ключови градивни елементи за производството на хормони. Маслото осигурява голямо количество мастни киселини с къса и средна верига, които поддържат имунната функция, засилват метаболизма и имат антимикробни свойства, което означава, че се борят с лошите бактерии и вируси в организма.
-
Яйчни жълтъци: Те са богати на безброй витамини и минерали, включително A, D, E, B2, B6, B9, желязо, калций, фосфор, калий и холин, които всички поддържат естествените нива на хормоните и здравата кожа. Холинът и йодът в яйчните жълтъци също е от решаващо значение за производството на здрави хормони на щитовидната жлеза.
-
Ядки и семена: Накиснати и измити ядки и семена, маслини и зехтин, ферментирало масло от черен дроб на треска /естествен източник на Омега 3/, масло от конопено семе, ленено масло и сурови култивирани млечни продукти.
Чист протеин
Протеините поддържат клетъчната функция, тъй като осигуряват на организма есенциални аминокиселини, които ни помагат да изграждаме клетки в цялото тяло. Те също помагат на тялото ни да произвежда специфични хормони, включително инсулин и хормон на растежа.
-
Накиснати или покълнали ядки
-
Боб
-
Семена
-
Киноа
-
Леща
-
Пилешко месо, отгледано от биологични пасища / трева, пуешко, говеждо месо, бизони, лосове, яйца, отглеждани в пасища
-
Дива уловена риба
Зеленчуци, богати на антиоксиданти
Антиоксидантите са жизненоважни за неутрализиране на уврежданията на свободните радикали, предизвикани от оксидативния стрес. Това е важно за здравето на кожата и цялостната клетъчна функция, но също така играе роля за подпомагане поддържането на здравословни нива на хормоните. Изследванията показват, че увреждането от свободните радикали опустошава функциите на щитовидната жлеза и хипофизата. Хипофизната жлеза е част от вашата ендокринна система и нейната основна функция е да отделя хормони в кръвта.
Тъмнозелени зеленчуци
-
Аспержи
-
Броколи
-
Спанак
-
Зеле, кейл
-
Краставици
-
Кориандър
Ярко оцветени зеленчуци
-
Зелени чушки
-
Червени чушки
-
Жълти чушки
-
Оранжеви чушки
-
Червено зеле
-
Червен лук
-
Бял лук
-
Домати
-
Моркови
Нишестени зеленчуци
-
Сладки картофи
-
Жълти за тиквички
-
Артишок
-
Тиква
-
Ряпа
-
Цвеклото
Подправки и билки
Последното парче от пъзела е лечебни билки и подправки. Те не само придават вкус и текстура на храната, но те имат множество лечебни ползи за цялото ви тяло, включително поддържане на хормоните.
-
Канела
-
Куркума
-
Кайен
-
Кимион
-
Чесън
-
Джинджифил
За финал:
Когато получаваме подходящите хранителни вещества, телата ни имат невероятната способност да процъфтяват. А ако наблягаме повече на това, което е добро за нас, отколкото да се фиксираме в забранените неща, всичко ще се случва по-успешно и с лекота.
С пожелание за повече баланс тази есен!
Ако статията ви се струва полезна или интересна, споделете я с ваша близка приятелка, майка, сестра!
Източници
- https://www.mindbodygreen.com/0-11983/48-foods-to-balance-your-hormones-give-you-glowing-skin.html?fbclid=IwAR33DqusOrbpX-qcHp7nQPtI5dVLOa-B3BfO4qRBuTTqIGL_ASLQicSWorA
- https://www.facebook.com/DrGottfried/posts/10158431226743771
*Уеб сайтът smartsistersco.com няма за цел да дава медицински съвети. Преди да предприемете нещо за вашето здраве, консултирайте се с личния си лекар или друг медицински специалист. smartsistersco.com не поема отговорност за прилагането на съветите, услугите, продуктите, материалите или която и да е друга информация от платформата. Ако приемате лекарства или страдате от заболяване, задължително се консултирайте с лекар или специалист, преди да предприемете действие. Информацията в smartsistersco.com има информативен характер и няма за цел да оказва влияние на решенията, изборите и действията на потребителя.