Евкалиптът е бързорастящо вечнозелено дърво, родом от Австралия. Използва са като съставка на много продукти за намаляване на симптомите на кашлица, настинка и запушени синуси. Той също така се съдържа в кремове и мехлеми за облекчаване на мускулни и ставни болки. Има над 400 различни вида евкалипт. Eucalyptus globulus, известен също като Blue Gum, е основният източник на евкалиптово масло, използвано в световен мащаб. Китайски, индийски аюрведически, гръцки и други европейски стилове на медицина са го включили в лечението на редица заболявания в продължение на хиляди години.

photo by rachel claire
Листата се дестилират на пара за извличане на маслото, което е безцветна течност със силен, сладък, дървесен аромат. Съдържа 1,8-цинеол, известен също като евкалиптол. Листата също съдържат флавоноиди и танини; флавоноидите са растителни антиоксиданти, а танините могат да помогнат за намаляване на възпалението.
Свойства на маслото от евкалипт:
-
Антимикробни. Има прочувания, които установяват, че маслото от евкалипт може да замества при определени условия антибиотичното лечение, по специално при пикочни инфекции. Подобно на другите етерични масла и при него е малко вероятно да се развива резистентност, което е силно обнадеждаващо. Изследване, публикувано в Clinical Microbiology & Infection, предполага, че евкалиптовото масло може да има антибактериален ефект върху патогенните бактерии в горните дихателни пътища, включително Haemophilus influenzae, бактерия, отговорна за редица инфекции, и някои щамове стрептококи.
Подобни свойства има и маслото от чаено дърво, виж повече ТУК. Или виж пакета от 3 синергични масла – евкалип, чаено дърво и лавандула в Your Daily Essentials за зимния сезон.
-
Настинки и респираторни проблеми. Евкалиптът се предлага в редица препарати за облекчаване на симптомите на обикновена настинка, например таблетки за смучене и инхалатори. Може да се използва в гаргара за облекчаване на болки в гърлото, синузит и бронхит. Също така, евкалиптовите маслени пари действат като деконгестант при вдишване. Това е популярно домашно лекарство за настинки и бронхит. Може да помогне и при сезонни алергии.
-
Дентално здраве. Антибактериалният и антимикробният потенциал на евкалипта насърчава здравето на зъбите, предотвратява плаката и изглежда активен в борбата с бактериите, които причиняват кариес и пародонтоза.
-
Гъбични инфекции и рани. Медицинският център на Университета в Мериленд (UMM) описва как традиционните аборигенски лекарства използват евкалипт за лечение на гъбични инфекции и рани по кожата. Има показания, че блокира вируса на херпес.
-
Инсектицид и лепелент. Използван е срещу акари, кърлежи, домашен молец.
-
Болкоуспокояващо. Изследванията показват, че маслото може да има аналгетични свойства. Използва се за лечение на мускулни и ставни болки, свързани с навяхвания, артрит, синини и болки в гърба. Има пасивна форма на загряване.
-
Стимулиране на имунната система. По-конкретно, изследователите установяват, че евкалиптовото масло може да подобри фагоцитния отговор на имунната система към патогени. Фагоцитозата е процес, при който имунната система консумира и унищожава чужди частици.
Начини на употреба на евкалиптово масло и рецепти:
1. Дезинфекцирайте дома си: Добавете 20 капки евкалиптово масло в спрей бутилка, пълна с вода, и го използвайте за почистване на повърхностите на дома ви или разпръснете 5-8 капки в арома дифузер.
2. Срещу плесени: Добавете 5 капки евкалиптово масло към вашата прахосмукачка или почистващ препарат за повърхности, за да попречите на растежа на мухъл във вашия дом.
3. Подобрете състоянието си през сезонните алергии: Дифузирайте 5 капки евкалипт у дома или на работа или нанесете 2-3 капки разредени в 2 ч.л. базово масло локално върху слепоочията и гърдите си.
5. Облекчете кашлицата: В 2 ч.л. базово масло капнете комбинация от евкалиптово и ментово масло върху гърдите и задната част на врата.
6. Изчистете синусите: Изсипете чаша вряща вода в купа и добавете 1-2 капки етерично масло от евкалипт към нея. След това поставете кърпа над главата си и вдишайте дълбоко аромата за 5 до 10 минути.
Може да вземете готовата комбинация от синергични масла Breath Tisserand с евкалипт, розмарин, лавандин и палмароза.
7. Облекчете възпаленото гърло: Нанесете 2-3 капки разредено евкалиптово масло върху гърдите и гърлото си или разпръснете 5 капки у дома или в работата.
8. Облекчете болките в ушите: Леко втрийте 1 капка разредено евкалиптово масло във външната част на ушния канал.
9. Подобрете имунната си система: Направете свое собствено масажно масло, като комбинирате в маслена база етерични масла от евкалипт, чаено дърво, лимон, канела, розмарин. Можете също да разпръснете 5-8 капки евкалиптово масло в арома дифузер у дома или на работа.
10. Успокойте ухапванията от насекоми: Нанесете 2-3 капки разредено евкалиптово масло
11. Повишаване на енергията: Дифузирайте 5 капки евкалиптово масло у дома или на работа или втрийте 2-3 капки разредено в слепоочията и задната част на врата.
12. Облекчете главоболието: Дифузирайте 5 капки евкалипт у дома или на работа, вдишайте маслото директно от бутилката или нанесете 2-3 капки локално разредено върху слепоочията и задната част на врата.
13. Облекчете мускулната болка и схващане: Нанесете 2-3 капки разредено евкалипт локално върху тревожната област.
14. Борба с лошия дъх и дентални проблеми: Използвайте евкалиптово масло като естествена вода за уста, като добавяте 1-2 капки във вода, правите гаргара и след това я изплювате. Имайте предвид, че евкалиптът не трябва да се поглъща.
Дозировки:
Общо правило е етеричните масла да се дозират много точно. Те не се разреждат във вода, а са мастно разтворими.
1 мл = 20 капки масло
5 мл = 1 ч.л., а 10 мл. = 2 ч.л.
2-3 к. ет. масло в 1-2 ч.л. маслена база
40-50 к. ет. масло в 100 мл маслена база
Превантивни мерки:
Преди да използвате етерично масло за първи път, тествайте една или две капки върху малка част от кожата си и изчакайте 24 часа, за да видите дали има някаква реакция. Не поглъщайте вътрешно етерично масло от евкалип. Маслото от евкалипт може да предизвика кожно дразнене, избягвайте очите.

Photo by cottonbro
И накрая, както винаги, споделяме личен опит! Преди години, работех в офис с около 30 човека, разделен в няколко стаи. Никога няма да забравя зимата, в която върлуваше ужасен грип, една по една стаите на колегите се опразваха за дълго. Още в началото на грипния сезон започнах, още щом вляза сутрин, (идвах по-рано), да накапвям няколко капки евкалиптово масло на парното. Знаех, че температурата ще се отрази не добре на качеството му, но беше най-доброто, с което разполагах и затова намалявах радиатора. Правех това всеки ден. И повярвайте ми, нашата стая от 5 човека беше единствената от целия офис, в която никой не се разболя целия сезон! И до ден днешен съм убедена, че се дължи на евкалиптовото масло. И нещо забавно – колегата, който идваше след мен, влизаше и казваше, че с тази ударна евкалиптова вълна, си е отпушил носа завинаги! Май така и стана! 🙂
Източници за превод и адаптация:
- https://www.healthline.com/health/9-ways-eucalyptus-oil-can-help
- https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/ss/slideshow-eucalyptus-oil-benefits-and-uses
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/266580
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874115302609
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16441463/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18672986/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001706X12000162
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1994967/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2374764/
- https://draxe.com/essential-oils/eucalyptus-oil-uses-benefits/
*Уеб сайтът smartsistersco.com няма за цел да дава медицински съвети. Преди да предприемете нещо за вашето здраве, консултирайте се с личния си лекар или друг медицински специалист. smartsistersco.com не поема отговорност за интерпретацията, използването и прилагането на съветите, услугите, продуктите, материалите или която и да е друга информация от платформата. Ако приемате лекарства или страдате от заболяване, задължително се консултирайте с лекар или специалист, преди да предприемете действие. Информацията в smartsistersco.com има информативен характер и няма за цел да оказва влияние на решенията, изборите и действията на потребителя.