Първата разлика, която установих още след първата нощ върху копринена калъфка, е изключителният комфорт по време на сън. Допирът до кожата не може да се сравни с никоя друга материя (понякога буквално нямам търпение да си легна вечер, за да я усетя до лицето си :)). Това е и причината да нося със себе си копринената си калъфка, когато пътувам и нощувам в хотел. Веднъж свикнеш ли да спиш върху коприна, трудно я заменяш с друга материя. Ето, предупредени сте, коприната може да доведе и до пристрастяване
Коприната има и терморегулираща способност или иначе казано, адаптира се според нуждите на тялото, като запазва комфортна температура при студено време, а създава усещане за прохлада в горещо време. В това и качество се убедих, още през първите горещини (липсва изпотяване), а през зимата просто е изключително приятна още при първия допир, а не студена.
Разбира се, най-желаните и очаквани ефекти за мен бяха свързани с кожата. Това, което със сигурност мога да потвърдя от личен опит, е отсъствие на линии по лицето сутрин (аз съм над 40 г и, докато спях с памучна калъфка, понякога, макар и рядко, сутрин се събуждах с „намачкано“ лице.
Но най-вече това, за което съм благодарна, е, че сутрин кожата ми е не е дехидратирана. Дори през зимата и спане в непосредствена близост до радиатор, на сутринта не я усещам опъната, както преди, а все едно съвсем скоро съм нанесла козметичен продукт.
Всичко това за мен е напълно достатъчно, за да обичам своята копринена калъфка, но тя донесе и няколко ползи за косата ми.
Тя не се наелектизира вече през зимата, независимо от целогодишната употреба на сешоар. Отдавам го на отсъствието на статично електричество на коприната.
Косата ми е дълга, поради което я прибирам на висок, хлабав кок нощем, за да не ми пречи, тъй-като се движа изключително много по време на сън. Сутрин, когато я разпусна, изглежда в по-добра форма от вечерта.
Дори успях да разредя с един ден измиването на косата, тъй-като омазняването в корените намаля леко.